„Nauka, Kultura, Innowacja – Łódź 2025” to projekt realizowany w ramach programu Łódź akademicka, naukowa i kulturalna 2025 Urzędu Miasta Łodzi.
„Nauka” – działania takie jak „International Masterclasses of CERN” czy budowa stacji promieniowania kosmicznego „CREDO-Maze” pokazują, że projekt stawia na popularyzację edukacji i rozwój młodzieży w nowoczesnych, zaawansowanych dziedzinach.
„Kultura” – projekt promuje Łódź jako miasto wielokulturowe, z bogatą ofertą edukacyjną, kulturalną i przyjaznym środowiskiem dla studentów z Polski i zagranicy.
„Innowacja” – dzięki współpracy z WFiIS UŁ, PTF-em, PTMA, EC1 Łódź –„ Miasto Kultury” czy CERN-em oraz działaniom popularyzującym naukę, jak pikniki naukowe, wykłady oraz warsztaty Łódź buduje wizerunek nowoczesnego ośrodka wspierającego rozwój młodych talentów.
Projekt składa się z pięciu kluczowych aktywności:
- Warsztaty „Hands on Particle Physics” (CERN MasterClasses) – odbędą się na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ w marcu 2025 roku. Uczestnicy będą analizować dane z detektora ATLAS w CERN-ie oraz wezmą udział w wideokonferencji z fizykami CERN-u i innymi ośrodkami w Portugalii i Rumunii. To wyjątkowa okazja, aby młodzież mogła poznać badania fizyki cząstek elementarnych i rozwijać pasję do nauki.
- Piknik Naukowy na WFiIS UŁ – wydarzenie poświęcone popularyzacji fizyki i informatyki. W ramach pikniku odbędą się wykłady i pokazy naukowe związane z dźwiękiem oraz astronomią, organizowane we współpracy z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii (PTMA). Zostanie zaprezentowany projekt „Kosmos widziany z Łodzi 2” pozwoli uczestnikom na zrozumienie, jak Łódź angażuje się w badania nad promieniowaniem kosmicznym oraz jak jest rola licealistów w tym projekcie..
- „Kosmos widziany z Łodzi 2” – podczas tego wydarzenia zaprezentowane zostaną wyniki projektu budowy detektorów promieniowania kosmicznego „CREDO-Maze”. Inicjatywa ta pokazuje, jak łódzcy naukowcy uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych oraz rozwijają innowacyjne technologie we współpracy z młodzieżą.
- Wykłady popularnonaukowe dla licealistów – organizowane przez WFiIS UŁ, EC1 Łódź – Miasto Kultury i PTF o. Łódź. Prezentowane będą fascynujące zagadnienia, takie jak prąd elektryczny, fizyka komputerów czy pozyskiwanie energii ze Słońca, aby pokazać młodzieży, jak nauka wpływa na codzienne życie.
- Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym – na tym międzynarodowym wydarzeniu zaprezentowana zostanie stacja do pomiaru promieniowania kosmicznego, opracowana przez WFiIS UŁ. Uczestnicy dowiedzą się, jak detektory z Łodzi wykorzystywane są w badaniach nad promieniowaniem kosmicznym w Finlandii i Tajlandii.
i t ma na celu popularyzację nauki, rozwijanie innowacji oraz pokazanie Łodzi jako dynamicznego, wielokulturowego miasta akademickiego. Dzięki bogatej ofercie warsztatów, wykładów i pokazów naukowych, miasto wzmacnia swój wizerunek jako miejsca otwartego na młode talenty i międzynarodową współpracę.
